| | Serie 2 kvinder skal spille om oprykning (Video) Kampreferat 14. oktober 2011 - 08:16 af: Jørn Jensen Endnu en sejr til serie 2 kvinder på bane 3 torsdag aften, da AC Silkeborg blev sendt hjem med et nederlag på hele 6-1 efter en 2-1 føring ved pausen. Men på en god 2. halvleg forsvandt alt spænding og dermed skal holdet søndag den 23. oktober spille om oprykning til serie 1.
Se en kort video fra kampen: http://www.bordingvideo.dk/infusions/the_kroax/embed.php?url=165
Holdet mangler dog stadig en kamp, men kan ikke hentes på 1. pladsen, så kvinderne har spillet en fantastisk efterårssæson med 8 sejre og kun et enkelt nederlag. Med en målscorer på 27-3 beviser også at det er fortjent at holdet ligger hvor de gør. Nu skal vi lørdag spille sidste kamp og så mandag bliver det afgjort hvem vi skal møde i oprykningskampen, som skal spilles på neutral bane.
Mod AC startede vi ikke så godt og kom bagud efter 15 min, da en hurtig AC angriber fik lov at løbe igennem vores ellers fantastiske forsvar. Det var AC der havde spillet og vi havde svært ved at få spillet til at køre, men holdet giver aldrig op.
Efter 27 min får vi et hjørnespark og Tania ligger den godt ind i feltet, hvor Thea dukker op og udligner til 1-1, måske ikke helt fortjent. Efter målet overtager vi alt spil og nu flyder spillet, vi spiller bolden flot rundt i egne rækker og AC får lov til at løbe meget, til gav for os sidst i kampen.
10 min før pausen starter Cecilie sit "one vomen show" og scorer til 2-1 på en flot frispilning af Tania.
Vi kunne gå til pausen med en nu fortjent 2-1 efter godt spil de sidste 20 min. I pausen blev der snakket om at nu skulle der holdes fast og spille sikkert. Kyed gik i pausen, da hun skulle på arbejde, så der blev møbleret lidt rundt og spillerne var lidt bange for at det ville gå galt.
Men spillerne viser at de vil det her, nogle spillere blev flyttet meget rundt især Pam, men lige meget hvad hun blev sat til at spille gjorde hen det til UG.
Tania og Cecilie sammenspil er til mere end serie 2, og det afgjorde kampen, da de 2 i løbet af 20 min midt i 2. halvleg havde gjort det til 5-1 på 3 mål mere af Cecilie, men på assist fra Tania.
Mette sluttede målfesten af ved at følge op på et skud og puttede bolden ind til 6-1.
Bordings gode spil i de sidste 20 min af 2. halvleg, hvor AC måtte løbe meget efter bolden gjorde at de ikke havde flere kræfter i 2. halvleg og Bording vandt fortjent kampen.
Fidusen gik fortjent til Cecilie, tæt forfuldt af Thea der igen spillede en god kamp på den defensive midtbane.
Holdet spiller igen lørdag den 15. oktober kl. 14.45 på bane 2 i Bording. | |