Menu

4 ungdomshold i kamp i weekenden på Gipo Arena

image
23. marts 2017 kl. 10:18

Træningskampe for ungdomshold er også kommet igang og i weekenden spiller 4 på hjemmebane.

Det starter allerede fredag aften hvor U16 piger spiller deres første træningskamp, de tager imod Sejs/Svejbæk, som de også er kommet i pulje med. Pigerne er helt klar til deres første kamp, men er i år udfordre da mange er på efterskole, så de kan ikke rigtig spille på hverdage, så et puslespil at få til at gå op. Holdet har trænet godt, dog ikke været for mange pga efterskole. Til dagens kamp må focus være at få nogle meter i benene hos pigerne og få glæden frem ved at endelig at spille kamp.

Kampen spilles fredag 24/3 kl. 18.30 på bane 3.

Lørdag starter U12 drengene deres træningskampe ved at tage imod Hammerum, som holdet har mødt mange gange. Drengene har trænet godt og er helt klar til kamp. Bliver spændende at følge holdet, da de har et rigtig godt hold. Spillerne træner sammen med U13 drengene og bliver ved den daglige træning presset til det yderste.

Kampen spilles lørdag 25/3 kl. 10.00 på bane 3.

Også lørdag skal U13 drengene spille og de skal møde Bjerringbro, det er holdets anden træningskamp og efter en flot 5-2 sejr i første kamp, satser holdet igen på sejr lørdag. Det bliver svært da Bjerringbro også vandt første kamp, og da drengene har fået en del afbud, kan det blive svært. Holdet er efter jul kommet til at spille 11 mands fodbold, så de har meget at lære på den store bane.

Kampen spilles lørdag 25/3 kl. 11.00 på bane 4.

Sidste ungdomshold er U15 drenge som tager imod Tarm, holdet anden træningskamp. Det gik ikke godt i den første kamp da holdet tabte stort, men de har haft nogle gode træninger, så mon ikke sejren kommer på søndag. Tarm kender vi ikke noget til, så er en spændende modstander. Det er holdets sidste træningskamp, så spillet skal sidde der nu.

Kampen spilles søndag kl. 11.00 på bane 4.

Luk