Menu

U12 drenge: Sejrede i sidste kamp

image
24. juni 2018 kl. 09:48

U12 drenge spillede i dag sidste turneringskampe på udebane mod Hammerum.
Vi starter lidt defensivt og Hammerum er meget på bolden de første 10 min. Vi kommer bagud 0-1 ca. Midt i 1. Halvleg, da Hammerum scorer på et drøn af et langskud.
Derefter tager vi initiativet og kommer meget bedre med. Esben sender et frispark mod fjerneste mål hjørne og via en Hammerum mand får vi udlignet til 1-1.
Lidt senere spiller Jesper og Emil første gangs afleveringer og Jesper afslutter sikkert til 2-1 føring. Kort før halvleg får vi presset hårdt på Hammerum i deres målfelt og de går så meget i panik at deres målmand ender med at få bolden sparket i eget mål. Vi går til halvleg med en 3-1 føring.

I anden halvleg spiller Bording klogt mens Hammerum bliver mere og mere frustreret. De laver nogle grove frispark på os, men vi holdet hovedet koldt og kører stille og roligt en yderst velfortjent sejr på 3-1 hjem.

Nomineret til at modtage Ronaldinho blev i dag:
Simon for en fremragende præstation i målet. Gennem hele kampen opmærksom og med mange gode indgreb i feltet. I første halvleg havde han 2 flotte redninger med fødderne på skud fra tæt hold.
Jacob for en stærk præstation på back. Havde 2 hurtige og fysiske spillere som på skift prøvede at komme igennem, men selv om Jacob fysisk var den lille, trak han sig oftest sejrrigt ud af duellerne.
Esben for en verdensklasse præstation som bagerste mand. Han vandt samtlige nærkampe og dueller han var indblandet i, han clearede flot boldene og viste fremragende hovedspil. Han var manden bag det udlignede mål direkte på frispark, så i dag var der ingen tvivl om at Esben skulle have Ronaldino med hjem.

Vi slutter hermed anden halvdel af sæsonen meget stærkt af med 4 sejre og 1 uafgjort i de sidste 5 kampe.

Super flot af drengene💪💪💪⚽️⚽️

Luk