Menu

U14 piger: Var knebent første kamp

image
23. august 2018 kl. 10:05

U13-14 pigerne spillede igår deres første turneringskamp i den nye sæson, vi spillede på hjemmebane mod MorsØ FC, et hold vi aldrig havde mødt før, så vi var lidt spændte på hvad de kunne, for det var nogle ret store piger.

Allerede inden sæsonstart havde vi aftalt en målsætning om at vi ville blive nr 1 eller 2 i vores pulje i denne sæson, så hver kamp skal spilles som en lille finale, og derfor kræves der 100% indsats over hele linien, det må siges fuldført i gårsdagens kamp.

Vi fik desværre skadet en af vores faste angribere ret tidligt i kampen, så vi var nødt til at rokere lidt rundt, men pigerne kæmpede super godt, vi fik også skabt lidt chancer i første halvleg, men målene udeblev.

Anden halvleg starter som første med meget spil omkring midten, men når vi får smidt bolden ud til vores kanter kommer vi til chancerne, det lykkedes også at få bolden i kassen midt i halvlegen, et rigtig energimål af Mette. Efter målet kommer MorsØ buldrende med alt de har mod os, og det bliver lidt overlevelse til sidst, men pigerne står fast og finder de sidste kræfter, så vi får sejren.
Ikke den kønneste kamp at være tilskuer til, men vi takker for opbakningen fra de 25-30 tilskuer der kom og hjalp pigerne til sejr.

Nu glæder vi os til næste kamp på søndag mod Spøttrup.

 

https://www.facebook.com/brian.siggaard/videos/266836254152568/

Luk